Jak poprawić relacje gdy nie czujemy się kochani – o 5 językach miłości.

Co zrobić kiedy nie czujemy się kochani? Co zrobić kiedy nasz partner narzeka i sam nie czuję się kochany? Jak poznać swój język miłości?

I żyli długo i szczęśliwie…. a nie, wróć.

Od 2 do 4 lata – tyle trwa  zakochanie. To intensywne uczucia, świat w różowych okularach i przekonanie o czymś wyjątkowym i jedynym co was spotkało. Po tym czasie  – kiedy opadają najsilniejsze emocje, a ty przestajesz się unosić tych paręnaścieie centymetrów ponad chodnikami widzisz swojego partnera dokładnie takim jaki jest. Że bywa czasem nieznośny i miewa humory, że widzicie pewne rzeczy w zupełnie inny sposób, choć byłaś pewna że to “połączenie dusz” oznacza że widzicie wszystko dokładnie tak samo.  A nie widzicie. I w dodatku pomimo że wiesz ze darzycie się ogromnym uczucie to ty już nie “czujesz” sie kochany/kochana? Ponieważ przestał/ła ci to okazywać w sposób który dla Ciebie oznacza – miłość.

I on/ona też nie wydaje się tak bardzo  zadowolony/a? Ciągle narzeka i się skarży. I chodzi trochę bardziej smutny niż zwykle i jest trochę bardziej drażliwy.

Jak to naprawić? Jak poczuć że jest się kochanym i jak okazać miłość swojemu partnerowi tak żeby sam to czuł?

Czym jest potrzeba miłości?

Doktor Chapman wspomina o zbiorniku miłości , Brene Brown o słoju z kulkami – to miejsca w których gromadzimy nasze pokłady miłości. Każde miłe słowo, spędzony czas razem, miła rzecz którą partner dla nas robi napełnia nasz zbiornik miłości. Każde  zaniedbanie, nieuprzejmość, niezauważenie, spojrzenia innych, codzienność złożona z tysiąca drobnych spraw – to uszczupla nam nasze pokłady miłości i opróżnia nasze słoje z dobrych chwil. Ale można je uzupełnić. Na różne sposoby. Najlepiej kiedy wybierzemy odpowiedni sposób który najwięcej znaczy dla naszego partnera.

Dajesz jabłko czy… cebulę czyli jak okazujemy miłość?

Każdy z nas okazuje miłość na swój wyjątkowy sposób. Nasze sposoby okazywania uczuć mogą być tak różne w smaku jak jabłko i cebula. Ty lubisz zjeść jabłko na śniadanie, a twój partner jajecznice z cebulą. I każde z was ofiarowuje tej drugiej osobie to co zna najlepiej. Podobnie jest z językami miłości. Każde z nas mówi  i lubi swój własny język, możemy nie rozumieć gdy ukochana osoba mówi do nas w swoim dialekcie który jest różny od naszego. Będziemy się irytować tym że on/ona nie okazuje nam miłości. Jeśli sami chcemy okazać miłość – to warto to zrobić w języku ojczystym naszego partnera. Czyli nie tylko polubić cebulę . Ale regularnie przygotowywać jajecznice z cebula. I z miłością.

W jakich językach mówimy?

Mów do mnie pięknie czyli zwroty afirmatywne.

Kochanie się bez komplementów trąci mi fizjologią, a fizjologia jest płaska. Mów mi komplementy! – Andrzej Sapkowski 

Komplementy, wyrazy podziwu, uznania -” pięknie dziś wyglądasz w tej sukience, świetnie sobie kochanie z tym poradziłeś, jestem z Ciebie naprawdę dumna, doceniam to ze zrobiłeś to dla mnie.”

Mówienie i dziękowanie partnerowi za to co już zrobił. Docenienie jej/jego i dokonań. Jeżeli będzie to język miłości naszego partnera to te słowa uznania będą sposobem okazywania miłości który będzie sprawiał najwięcej przyjemności.  Oprócz komplementów są jeszcze słowa wsparcia i dodawania odwagi. 

Niekiedy naszemu partnerowi brakuje wsparcia i odwagi w podjęciu lub zrobieniu czegoś co jest ważne dla niego/niej. Czasem wystarczy aby ktoś popchnął go w  dobrą stronę dobrym słowem i będzie mógł spełniać marzenia. Każdy z nas ma w sobie pokłady potencjału którego nie wykorzystuje – Twój partner również – czasem jedno ośmielające słowo wystarczy.

Może ma wątpliwości czy zapisać się na kurs, czy  odezwać się do osoby która wie znacznie więcej od niego, czy jest wystarczająco dobry aby rozpocząć nowy projekt. Wystarczą słowa które zachęca partnera do rozwijania jego zainteresowania. Warto samemu posiadać pewne pokłady empatii aby móc ośmielić naszego partnera do działania, ale najpierw musimy wiedzieć co jest dla niego istotne. Za pomocą takich słów przekazujemy komunikat “Wiesz, troszczę się o Ciebie, jestem z Tobą, jak mogę ci pomóc?”.

Miłość to życzliwość. Uprzejmość wyrażona w słowach. Możemy słowa kocham cię powiedzieć w różny sposób. Ciepłym, życzliwym tonem albo ze znakiem zapytania na końcu. Słowa te same, znaczenie zupełnie inne. Sposób w jaki zwracamy się partnera jest niezwykle istotny. Warto podczas sprzeczki nie dążyć do uznania swoich racji, czy wymierzenia sprawiedliwości i uznania jedynego słusznego rozwiązania. Ale raczej wybierać zrozumienie i być dalekim od wypominania starych błędów “bo ty zawsze, bo ty nigdy”. To nie pomaga. Przebaczenie jest droga do dobrej, bliskiej relacji. Warto pokusić się o pamięć “złotej rybki”. Co było wczoraj to było, dziś jest nowy dzień a ja mam obok ukochaną osobę – nieidealną, ale ukochaną. Warto pamiętać że my sami nie jesteśmy idealni i niedługo pewnie sami znajdziemy się na miejscu naszego partnera z nisko opuszczonymi uszami i słowem przepraszam na ustach.

Jak nauczyć się wyrażeń afirmatywnych?

 • komplementuj swojego partnera w towarzystwie przyjaciół, znajomych.
 • doceniaj i mów o jego pozytywnych cechach w rolach które pełni – jeśli jest świetnym rodzicem – mamą/tatą – mów o tym. Jeżeli świetnie wykonuje swoje obowiązki zawodowe – staraj się o tym wspominać 
 • znajdź cechy partnera które doceniasz,: jeżeli jest świetnym kucharzem, i przygotowuje pyszne posiłki warto o tym mówić,
 • powiedz swoim dzieciom że mają fajną mamę/tatę, rób to kiedy nie ma twojego partnera w pobliżu, ale także kiedy jesteście razem,
 • pisz małe liściki miłosne i wrzucaj je do kieszeni, przyklejaj na lodowce, 
 • kiedy twój Partner/Partnerka zakończy jakiś ważny – projekt, zadanie – chwal i doceniaj nie tylko efekt ale głównie włożony wysiłek. “Kochanie świetnie poradziłeś/aś sobie z tym zadaniem, wiem że wymagało to od ciebie dużo wysiłku i poświęcenia.“ Jeśli to było ważne i trudne tym bardziej słowa uznania będą ważne.
 • jeżeli chwalimy warto robić to z dużą życzliwością i  często konkretnie. “Kochanie dziękuję za to ze podjechałeś do sklepu po zakupy, ja już dziś ze zmęczenia nie daje rady”, 
 • chwalmy raczej za to jaki jest nasz partner choć chwalenie za wygląd też nie zaszkodzi – “ dziękuję że dotrzymałeś słowa, i mogę na ciebie liczyć”, “ wyglądasz skończenie seksownie w tym kilkudniowym zaroście ” 

William James – psycholog – powiedział że prawdopodobnie jedną z naszych największych potrzeb jest potrzeba docenienia. Chwal swojego partnera, chwal go kiedy jesteście sami ale także wśród innych osób i mów mu dobre słowa bo będzie się czuł bardziej kochany. 

Małe przysługi  czyli okazywanie miłości przez pomaganie.

Robienie rzeczy które nasz partner chciałby żebyśmy zrobili. Naprawiając kran, albo przygotowując ulubiona kanapkę na śniadanie, odbierając malucha z przedszkola gdy partnerowi coś wypadło – to są wyrazy miłości od ukochanej/go. I to że odprowadza auto do naprawy, albo pomoże ci w zadaniu którego ty nie możesz się zebrać od dłuższego czasu, zajmie się załatwieniem spraw administracyjnych, czy znalezieniem specjalisty do wykonania ważnego dla Ciebie zadania.

Tak właśnie wygląda język miłości małych przysług. Warto partnera wyręczać w małych rzeczach – ale tylko z takich które będą czymś więcej niż tylko codziennymi obowiązkami. Są to te wszystkie rzeczy na które należy poświęcić czas i energię i je zaplanować. Ważne jest abyśmy mieli pozytywne nastawienie do ich wykonywania. Jeżeli robimy to z przeświadczeniem że to ogromne poświęcenie i będzie to okazją do narzekania – małe przysługi nie będą już miały takiej wartości dla naszego partnera. W końcu chodzi o to aby dawać miłość a nie narzekać.

W jaki sposób okazywać miłość za pomocą małych przysług?

 • zrób listę rzeczy o które prosi cię partner, regularnie wybieraj z listy jedną z rzeczy i spełniaj ją wyrażając w ten sposób miłość.
 • poproś partnera o zapisanie 10 rzeczy które mógłbyś wykonać w ciągu miesiąca dla niego. Poproś o nadanie ważności – priorytetu każdemu zadaniu. Zaplanuj sobie czas kiedy będziesz spełniał prośby. Przygotuj się na wyrazy wdzięczności od szczęśliwego partnera.
 • zwróć uwagę na co skarży się twój partner – na brak jakiej przysługi ciągle narzeka. Potraktuj to jako wskazówkę. To na co się skarży się ma dla niego duże znaczenie. Najlepiej spróbuj się tą przysługa zając, wtedy będzie to oznaka wielkiej miłości dla Twojego partnera.
 • jeżeli sam wypowiadasz swoje prośby w sposób nieco napastliwy, bliższy skardze niż prośbie, spróbuj zrobić to w milszy sposób. Najpierw postaraj się podziękować za dotychczasową pracę a później wskaż jak chciałabyś/chciałbyś żeby wyglądał efekt końcowy który sprawiłby ci radość. “Dziękuję że zająłeś się autem – pięknie wygląda, lśni czystością i w dodatku ładnie pachnie. Gdybyś znalazł chwilę – czy mógłbyś wymienić opony na letnie przed nasza wycieczka w następnym tygodniu, byłabym ci ogromnie wdzięczna”
 • jeżeli wolisz zainwestować pieniądze niż czas – spróbuj pomóc partnerowi zatrudniając osobę do pomocy w domu, lub koszenia trawnika.
 • poproś partnera o wskazanie codziennych przysług w których mógłbyś pomóc a które są ważne w rozkładzie dnia. Będzie ci na pewno bardzo wdzięczny a ty okażesz mu w ten sposób swoją miłość.

Dobry czas czyli skupiając się na ukochanej osobie.

“Kiedy skupiasz się przez 20 minut na ukochanej osobie poświęcasz jej 20 minut swojego życia”. Spędzanie wartościowego czasu razem: wyjście razem do kina, zjedzenie obiadu, wspólny wyjazd nad morze, wieczór poświęcony rozmowie i słuchanie się nawzajem.

Pisanie smsów w czasie gdy nasz partner coś nam opowiada nie jest dobrym czasem spędzonym razem. Nie poświęcamy wtedy pełnej uwagi drugiej osobie. Dobry czas to nie ciągłe patrzenie sobie w oczy ale spędzanie wspólnego czasu który jest wartościowy co najmniej dla jednego z partnerów. Dobry czas to również życzliwa i angażująca oboje partnerów rozmowa. Podczas wartościowej rozmowy będziemy zachęcać i życzliwie słuchać tego co partner chce nam powiedzieć. Będą tam widoczne starania – poprzez pytania aby zrozumieć to co nasz partner chce nam przekazać. Wtedy nasz partner będzie czuł się wysłuchany i zauważony i to będzie dla niego znaczyło że go kochamy.

3 zasady które warto spełnić aby czas spędzony razem był wartościowy:

 • przynajmniej jedno z was chce zrobić daną rzecz i sprawia mu ona przyjemność,
 • drugi osoba może to zrobić,
 • oboje wiecie po co to robicie – aby wyrazić miłość poprzez wspólne spędzanie czasu

W jaki sposób okazywać miłość za pomocą wartościowego czasu?

 • wybierzcie się na spacer do parku albo wypożyczać rowery, kupcie lody, usiądzie na trawie i pogapcie się w niebo. A później zapytaj jego/ją o czym marzył kiedy był małym dzieckiem? I Czy chciałby/chciałaby jeszcze to marzenie spełnić?
 • zapytaj partnera o listę pięciu rzeczy które chciałby z Tobą robić. Postarajcie się znaleźć na to czas co najmniej raz w miesiącu.
 • pomyśl o tym co lubi robić twój partner ale ty za tym do tej pory nie specjalnie przepadasz – lekcje tanga, gra w squasha, bieganie, gotowanie, szydełkowanie. Znajdź na to czas i  zaproponuj że zrobisz to razem z Twoim partnerem.
 • zaplanujcie wspólny weekend ale taki najlepiej bez dzieci, obowiązków i odbierania telefonów i maili. Róbcie wspólnie wszystkie te rzeczy które lubi co najmniej jedno z was.
 • codziennie warto znaleźć czas dla partnera  – abyście mogli sobie nawzajem opowiedzieć o tym co się wydarzyło w ciągu dnia. Te 5-10 minut to czas tylko dla was. Nie spędzony z wirtualnymi znajomymi z social mediów ale z prawdziwym człowiekiem i to tym najważniejszym – partnerem.
 • słuchaj swojego partnera bez zbędnego dawania rad – po prostu słuchaj z empatia. Postaraj się być w pełni skupionym na partnerze.
 • kiedy wybieracie się razem – do restauracji, na spacer – postaraj skupić się na nim/niej. Staraj się nie uruchamiać co chwilę wyświetlacza twojego telefonu, wtedy twój partner będzie czuł się ważny i kochany.

Podaruje ci miłość – czyli przyjmowanie podarunków.

Dla osób których językiem miłości są podarunki – przyjmowanie prezentów ma symboliczne znaczenie. Prezenty są dla nich szczerym wyrazem miłości. Dla wielu osób takim właśnie wyrazem miłości jest obrączka na palcu – jest to najbardziej wyjątkowy podarunek miłości, który mamy przy sobie i o którym zawsze pamiętamy. Ale oprócz wartościowych podarków równie ważne są te o niewielkiej wartości.

Mogą to być zupełne drobiazgi: mały kamyk, książka którą ostatnio nasz partner wypatrzył w księgarni, słodki smakołyk który uwielbia albo jabłko wrzucony rano do kieszeni przed pracą.

To też nie muszą być prezenty które się kupuje, a wręcz warto przygotowywać takie podarunki samemu. Kiedy twój partner przygotowuje Twoje ulubione danie albo nazbiera parę polnych kwiatów dla Ciebie. Maluszki często dają swoim mamom własnoręcznie zebrane kwiaty jako oznakę miłości – co jest oznaką tego jak bardzo ją kochają. Choć może Mamy same by sobie takiego prezentu nie sprawiły.

Podarunkiem może być również czas który poświęcamy partnerowi, często bywa to jeden z najpiękniejszych prezentów. Fizyczna obecność podczas ważnych dla nas wydarzeń życiowych jest takim samym podarunkiem jak ten który ma określony kształt i formę.

Prezenty nie muszą być kosztowne – nie muszą też być dawane codziennie ale dla osób dla których jest to język miłości będzie to okazywanie miłości. To informacja – “znasz mnie i wiesz jaki mi prezent podarować żebym czuł/czuła się kochany/a.”

W jaki sposób nauczyć się języka dawania podarunków?

 • spróbuj zrobić dla bliskiej osoby dzień z prezentami. Rano kubek ulubionej kawy lub ulubione ciastko czekoladowe przygotowane/kupione dzień wcześniej, po południu zaproszenie na wspólny obiad, wieczorem upominek który ucieszyłby Twoja druga połowę. Zapytaj swojego partnera jak z tym się czuje i czy mu się to podoba.
 • rozejrzyj się wokół gdy spacerujesz po lesie. Mały kamyk, ładne piórko, kilka polnych kwiatów – może być symbolem tego że pamiętasz o swoim partnerze albo przypominać wam jakąś niezwykłą chwile którą razem spędziliście.
 • spróbuj wykonać coś samemu – takie własnoręcznie wykonane rzeczy mają wyjątkowe znaczenie. Jest sporo informacji i filmów instruktażowych  w internecie – z serii DIY – Zrób to sam – warto poszukać tam inspiracji. Linki do niektórych z nich na końcu.
 • warto notować rzeczy które podobają się naszemu partnerowi. W szczególności wtedy kiedy komentuje jakąś rzecz która ostatnio znalazł i właśnie o niej z zaaferowaniem opowiada – jak bardzo pasowałby wam do tej kanapy na której spędzacie mnóstwo czasu razem albo jak dobrze by wyglądało w aucie. 
 • jeśli nie masz pojęcia co twojemu partnerowi sprawiłoby przyjemność – poproś o pomoc najlepszą przyjaciółkę albo osobę która ją/jego świetnie zna. To może znacznie ułatwić poszukiwania trafionego prezentu.
 • podaruj drugiej osobie swoja obecność. Zaproponuj żeby wybrał/ła jakiekolwiek wydarzenie którą ją/jego interesuje – wizyta w operze, mecz squasha czy wystawa roślin egzotycznych – zapytaj, kiedy i gdzie i obiecaj że się tam stawisz. I dotrzymaj słowa:)
 • przeczytajcie wspólnie książkę ale taką która interesuje Twojego partnera: o polityce, relacjach międzyludzkich czy o właściwościach roślin dziko rosnących. A później podzielcie się opiniami na ich temat.

Dotyk – czyli okazywanie czułości.

Dotyk jest jednym ze sposobów komunikowania miłości. Znaczy dla twojego partnera “Dotykasz mnie to znaczy że mnie zauważasz i kochasz” . Trzymanie się za ręce, przelotne dotknięcia kiedy przechodzisz obok partnera, masaż karku czy pleców, namiętny i czuły sex, całowanie, przytulanie to wszystko są oznaki miłości. Jeżeli nasz partner mówi w tym języku miłości a nie otrzymuje dotyku będzie się czuł niekochany. Dotyk dla partnera będzie oznaczał bezpieczeństwo, jeśli go nie ma – nie będzie się czuł szczęśliwy w relacji.

Dotyk może mieć różną postać i nasilenie, może też przynosić większą lub mniejszą przyjemność. Warto pamiętać że nie zawsze jest tak że to co przynosi przyjemność nam będzie przyjemne dla partnera. Dotyk może być wyrazisty i subtelny. Może wyrażać całą gamę emocji i znaczeń. Od przelotnego dotyku dłoni, poprzez przypadkowe bliskość gdy stoicie lub przechodzicie obok siebie, poprzez masaż ramion gdy partner jest zmęczony aż do leniwego czasu spędzonego razem w łóżku. Każdy z tych rodzajów dotyku będzie komunikował co innego. 

Dotyk może również oznaczać w jakiej fazie znajduje się wasza relacja – to czy relacja się dobrze rozwija, czy może przechodzicie kryzys wtedy kiedy dotyku prawie nie ma. Ciało istnieje po to by je dotykać, i dla osób których jest to język miłości – dotyk jest wyznaniem miłości.

W jaki sposób nauczyć się języka dotyku?

 • dotykaj przypadkowo partnera – ramion, szyi, dłoni – pozostawaj w kontakcie z jego /jej ciałem.
 • trzymaj za rękę partnera kiedy wychodzicie gdzieś razem, sprawisz mu tym wielką przyjemność i radość.
 • staraj się obejmować – dotykać partnera gdy spotykacie się z rodziną, przyjaciółmi. To będzie dla niej/niego duża porcja miłości, a także sygnał – “nie przestaje cię zauważać – pośród wszystkich tych osób”
 • przywitaj swojego partnera dotykiem kiedy wraca do domu – pocałunkiem, objęciem ramion, 
 • jeśli poświęcacie sobie intymny czas warto zacząć od masażu dłoni, ramion, pleców, w ten sposób partner będzie czuł się bardziej zrelaksowany. 
 • jeżeli twój partner lubi – dotykaj często jej/jego szyi – jest to zazwyczaj jedno z najbardziej erogennych i wrażliwych miejsc na ciele –  od rodzaju dotyku będzie zależało znaczenie tego co chcesz przekazać. 
 • przytulaj się do pleców partnera kiedy przygotowuje posiłek  lub pracuje nad czymś przed komputerem – to będą małe oznaki miłości.
 • przypomnij sobie dotyk który nie miał charakteru seksualnego a prowadził do większej intymności między wami. Staraj się w ten sposób dotykać partnera.

Parę słów o języku…

To że mówimy w jednym języku nie koniecznie znaczy że miłość będziemy przyjmować w tym samym. 

Możemy mówić językiem dawania przysług ale najbardziej kochani będziemy czuli się gdy będziemy dostawać od ukochanej osoby np: wartościowy czas. 

Dobrym przykładem jest moja mama i ja. Ona uwielbia mi przygotowywać, gotować i robić różne rzeczy dla mnie ale nie bardzo lubi kiedy ja to robię dla niej.  Jedynym sposobem w który mogę jej okazać miłość jest bycie obok. Moja obecność – wtedy kiedy w pełni skupiam się na niej, słucham jej i z nią rozmawiam. Czyli miłość w postaci wartościowego czasu.

Warto wiedzieć że każdy z nas ma jeden lub dwa rodzime języki i jeden do dwóch języków dodatkowych. 

W jaki sposób rozpoznać swój język?

Odpowiedz sobie na pytanie kiedy czujesz się najbardziej szczęśliwy? Najbardziej spełniony?

Co najbardziej cię uszczęśliwia z rzeczy które robi dla Ciebie partner?

A co sprawia ci największą przykrość gdy tego nie dostajesz? 

Za co krytykujesz najczęściej swojego partnera? Czego oczekujesz a nie dostajesz? – to najprawdopodobniej będzie twój język miłości. 

Warto wypełnić test poniżej który wyjaśni w którym z języków mówimy. 

Warto też zaprosić do tego testu partnera i sprawdzić w jakim języku on mówi. To może być bardzo pomocne w naszych relacjach. I może wyjaśnić wiele nieporozumień. Pamiętajmy że nie ma języków “lepszych i gorszych”. Wszystkie są ważne bo dzięki nim czujemy się kochani.

Jeśli chcemy żyć w szczęśliwych, dobrych relacjach warto nauczyć się rozpoznawać i okazywać miłość we wszystkich pięciu językach. To znacznie ułatwia okazywanie uczuć – nie tylko najbliższemu partnerowi ale również przyjaciołom, znajomym, naszym rodzicom i dzieciom.

 Test – Sprawdź jaki jest Twój język miłości

Linki do miejsc w których znajdziesz inspiracje do samodzielnego wykonania prezentu:

Literatura:

 • Bene Brown – Z odwagą w nieznane,
 • Gary Chapman – 5 języków miłości,