Czy wystarczy być ładnym aby się podobać czyli czym jest atrakcyjność interpersonalna?

W jednym z amerykańskich wiezień postanowiono wprowadzić pewien nowy sposób resocjalizacji więźniów. Zamiast próbować ich naprawić poprzez wieloletni pobyt w ośrodku zamkniętym postanowiono ich …zooperować. Poddawano interwencji chirurgicznej tych więźniów którzy mieli widoczne deformacje twarzy. Okazało się że taki sam odsetek po operacji jak i po resocjalizacji nie wrócił do wiezienia. Jaka oszczędność środków i czasu, nie prawda?

I to nie znaczy oczywiście że nagle stali się przykładnymi obywatelami, ale czy uroda ludzka może mieć na nas aż tak duży wpływ aby pomoc w zaaklimatyzowaniu się w społeczeństwie i zrobić z nas “przykładnego” obywatela?

Czy rzeczywiście ładna twarz, wąska talia, i długie nogi będą świadczyły o czymś więcej niż o szczęściu w loterii genowej? Jak ważna jest uroda, atrakcyjność? I czy na to że ktoś uzna nas za atrakcyjność wpływa tylko wygląd fizyczny?

Seksowna Mariola i przystojny Tadeusz.

Załóżmy ze spotykasz najpiękniejszą na świecie Mariole – ze o Jeżu kolczasty i Borze szumiący i że efekt Wow, aureoli i ze zaczynasz się nieco nieładnie ślinić.

To jak ta Mariola będzie wyglądać?

Mariola będzie miała pewnie poważne wcięcie w talii – takie 0,7 Whr – taki tam wskaźnik proporcji bioder do talii , a po naszemu około 20 BMI. Czyli przy moich 162 metrach wzrostu musiała by ważyć około 50 kg, no ale nie oszukujmy się ja Mariolą nie zostanę. Za niska jestem. Długie nogi i poważne przednie zasoby również byłyby mile widziane. Przy czym Mariola najlepiej jak ma tak od 20 – 25 lat, albo chociaż wygląda młodo. Bo młody wygląd wnosi o zdrowiu. I jeszcze jak ma ładne włosy, to tyle jeżeli chodzi o urodę.

Co Mariola musi mieć – poza wyglądem – żeby ten efekt Wow się utrzymał?

Uśmiech – Jeżeli Mariola przy okazji będzie się pięknie uśmiechać, to jesteś zgubiony. Uśmiech dodaje kobietom atrakcyjności, wydają się być milsze. Gdy się taka Mariola uśmiechnie –  pięciokrotnie bardziej jest prawdopodobne ze ktoś – właśnie ty Marian – prawdopodobnie podejdziesz do niej i spróbujesz nawiązać kontakt. Poza tym gdy Mariola się uśmiecha to jej samej poprawia się samopoczucie i też zaraża innych swoim uśmiechem. Będziemy częściej naśladować Mariolę kiedy się uśmiecha a to będzie prowadzić do jeszcze większego lubienia. Tak wiec bądź jak Mariola – uśmiechaj się cześciej:))

Inteligencja – Inteligencji natomiast nie da się udawać przed lustrem. Bo Mariola – taka fajna Mariola – o swoje zasoby mózgu dba co najmniej tak samo mocno jak o swój wygląd. I co lepsze przede wszystkim umie ta inteligencje pokazać. Mariolki maja często tendencje do tego aby swój intelekt ukrywać. Niesamowicie seksowne jest jak kobieta oprócz tego ze dobrze wygląda, potrafi o czymś opowiadać z błyskiem w oku, pogadasz z nią prawie na każdy temat, ma pewność co do tego ze wie o czym mówi.

A jak zadbać o ten nasz wyjątkowy mózg – spróbuj takiej malej ciekawości i zobacz dokąd cie ona doprowadzi, nie musisz od razu robić wielkich rzeczy – wystarczy ze pójdziesz za tym co cie ciekawi. Chińska porcelana – proszę bardzo – historia Chin z tamtego czasu jest niesamowita, lalki Barbi – jak wygląd lalki ukształtował widzenie ciała  ówczesnych kobiet i jak zmieniał się ich wygląd przez ten czas, papierowe kubki – czy na pewno takie ekologiczne, choć nasączone polietylanem który jest przecież rodzajem tworzywa sztucznego.

Tak naprawdę wszystko jest ciekawe, albo ty sprawisz ze takie się stanie.

Odwaga, pewność siebie, śmiałość – Odważna Mariolka to taka która potrafi żyć po swojemu , odwaga u kobiety to  pewność i przekonanie ze  jest dokładnie taka jak teraz  wystarczająca, i nie musi nikomu niczego udowadniać.  Pewność siebie jest niebywale sexowna u kobiet – połączona z pięknym uśmiechem i inteligencja, prostymi plecami i życzliwością dla drugiego człowieka. Tadeusz będzie zgubiony jak spotka taka Mariolke.

A co z Tadeuszem? Jak Bedzie wyglądał przystojny Tadeusz?

Bedzie wysokim brunetem o niskim radiowo-zmysłowym głosie. I będzie rozsiewał dookoła zapachu upalnego sierpniowego lata i rozgrzanego asfaltu po letniej gwałtownej burzy czule zmieszany z odrobiną porannej rosy okalające najdelikatniejsze płatki orzeźwiający werbeny:)) Ponieważ męski zapach jest również jednym z tych cech które świadczą o dobrych genach oraz poziomie testosteronu. A poza tym komu się nie zdarzyło nigdy wysiąść za obcym mężczyzną z tramwaju tylko dlatego żeby przespacerować się za nim i trochę go poobwąhiwać niech pierwszy rzuci orzeźwiającą werbeną:)

Ale dużo ważniejsze u Tadeusza tak jak i u Mariolki będą cechy niefizyczne.

Poczucie humoru – Zabawny Tadeusz, który rozśmieszy swoja Mariole , czy może być coś lepszego. Mariola świetnie się bawi, odchyla rozbawiona głowę a jej ciemnobrązowe pukle otulają jej szyje, endorfiny krążą po układzie nerwowym. I on zadowolony i ona. Jak już będą nasze gołąbeczki tworzyć podstawową komórkę społeczną -rodzinę – to to że z Tadzika taki zabawowy chłopak spowoduje ze ich małżeństwo będzie po prostu szczęśliwsze. Wnioskując po badaniach, Tadeusz który ma poczucie humoru możliwe że będzie też całkiem inteligentnym mężczyzną a to już doprawdy zabójcze połączenie.

Inteligencja – Czy kobiety nie kochają przesłodkich, przeuroczych Tadeuszy w okularach bujających ciągle w obłokach. Którzy swoim mózgiem zmieniają świat. Jak starosłowiańskie  porzekadło mawia – The geek is new sexy, ewolucyjnie Mariolki pozadają bardziej inteligentnych mężczyzn od siebie. Inteligencja mężczyzny będzie prosta droga do jego większych zasobów i pozycji społecznej. A przecież tego klasyczne nie Mariolki pożądają najbardziej;))

Odwaga  –  Tadeusz musi byc mężczyzną odważnym, bo w odwadze mieści się wszystko. I miłość,  wtedy kiedy spodoba mu się pewna Mariolka będzie miał odwagę podejść i powiedzieć  „Czesć’,  kiedy trzeba będzie stanąć w imieniu słabszej osoby i że nie, to nie gej i ciota tylko człowiek albo wtedy kiedy szczerze choć boleśnie powiedzieć że robisz źle i nie klepać po ramieniu i że tak, ze wszystko w porządku jest. I przede wszystkim żeby miał odwagę żyć po swojemu  – a to znaczy codzienne zmaganie się z lękiem, z lekiem który ma każdy z nas. Bo człowiek niespełniony to człowiek nieszczęśliwy. Tak jak Tadeusz, tak i Mariola.

Jest jeszcze jedna rzecz która łączy i Mariole i Tadeusza. Bo to  co powyżej jeszcze nie znaczy ze będziesz jakoś specjalnie wyjątkowy/a. To nie wszystko.

Każdemu z nas zdarzyło spotkać zupełnie przeciętna Halinkę i Mariuszka – którzy ani specjalnie nie grzeszyli urodą, ani innymi przymiotami. Ale mieli to „coś” . To „coś” wyjątkowego.

Mieć „cosia” czyli czym jest charyzma.

Mówi się ze ludzie nie zapamiętują tego co do nich mówisz, tylko jak się przy Tobie czują.
Kiedy Mariola podchodzi do Ciebie z wyżyn swej boskości i pyta jak było na wakacjach, a ty stoisz na przeciwko i opowiadasz pomimo osób które was mijają,  które rozmawiają i chętnie z Tobą by się zamieniły. A ty wiesz że ona nie udaje. Że nie chce czegoś interesownie od Ciebie , tylko autentycznie jest ciekawa Ciebie jako człowieka. I skupia na Tobie cała swoją uwagę, a ty czujesz się wysłuchany, uszanowany i doceniony. W tym jest ogromna moc.

Życzliwość, uważność i moc. Na tym opiera się charyzma.

Ciepło którym obdarza cie Twój rozmówca, przy nim czujesz sie mądrzejszym i ciekawszym człowiekiem .Wyjątkowym po prostu. Ważne są poczucie humoru i inteligencja i kompetencje i jeszcze inne cechy ale jeżeli nie będziesz tak po prostu lubił ludzi, nic z Tego nie będzie. Nie będziesz chciał ich wysłuchać –  nic z Tego  nie będzie. Nie będziesz uważny na drugiego człowieka – nic z tego nie będzie.  Będziesz fajny ale nie będziesz miał tego „czegos”. „Cosia” po prostu. Charyzmy.

Czy wystarczy uroda i wygląd?

Wystarczy. W zupełności wystarczy.

Dzięki nim zostaniesz  zauważony.

Ale życzliwość, uważność i moc sprawi że zostaniesz zapamiętany. Jako fajny i dobry  człowiek.

A czy to nie jest wystarczający powód aby takim się stać?

A skąd ja to wszystko wiem?

Dion, K., Berscheid, E., & Walster, E. (1972). What is beautiful is good. Journal of personality and social psychology, 24(3), 285.

Gueguen, N. (2008). The effect of a woman’s smile on men’s courtship behavior. Social Behavior and Personality: an international journal, 36(9), 1233-1236.

Greengross, G., & Miller, G. (2011). Humor ability reveals intelligence, predicts mating success, and is higher in males. Intelligence, 39(4), 188-192.
 
Nisbett, R. E., & Wilson, T. D. (1977). The halo effect: evidence for unconscious alteration of judgments. Journal of personality and social psychology, 35(4), 250.
 
O’Doherty, J., Winston, J., Critchley, H., Perrett, D., Burt, D. M., & Dolan, R. J. (2003). Beauty in a smile: the role of medial orbitofrontal cortex in facial attractiveness. Neuropsychologia, 41(2), 147-155.
 

Olszanowski, M., Wróbel, M., & Hess, U. (2019). Mimicking and sharing emotions: a re-examination of the link between facial mimicry and emotional contagion. Cognition and Emotion, 1-10.

Pierce, C. A. (1996). Body height and romantic attraction: A meta-analytic test of the male-taller norm. Social Behavior and Personality: an international journal, 24(2), 143-149.

Pawłowski, B., & Warszawskiego, W. U. (Eds.). (2018). Biologia atrakcyjności człowieka. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Shepperd, J. A., & Strathman, A. J. (1989). Attractiveness and height: The role of stature in dating preference, frequency of dating, and perceptions of attractiveness. Personality and Social Psychology Bulletin, 15(4), 617-627.

Singh, D. (1993). Adaptive significance of female physical attractiveness: role of waist-to-hip ratio. Journal of personality and social psychology, 65(2), 293.

 
Rikowski, A., & Grammer, K. (1999). Human body odour, symmetry and attractiveness. Proceedings of the Royal Society of London. Series B: Biological Sciences, 266(1422), 869-874.